AEKAΡΑ με πάθος και επική ανατροπή “πέταξε” στον τελικό! AEKAΡΑ με πάθος και επική ανατροπή “πέταξε” στον τελικό!
Στον τελικό του EHF Cup προκρίθηκε η ΑΕΚ που ήρθε ισόπαλη 31-31 με την Γκορένιε στη Σλοβενία στο 2ο ημιτελικό (31-29 είχε κερδίσει η... AEKAΡΑ με πάθος και επική ανατροπή “πέταξε” στον τελικό!

Στον τελικό του EHF Cup προκρίθηκε η ΑΕΚ που ήρθε ισόπαλη 31-31 με την Γκορένιε στη Σλοβενία στο 2ο ημιτελικό (31-29 είχε κερδίσει η Ένωση στο ΟΑΚΑ).

Παρόλο που ο Δικέφαλος μπήκε μουδιασμένα στην αναμέτρηση, με καρδιά, πάθος, πίστη αλλά και την ποιότητα που διαθέτει έφτασε στη μεγάλη ανατροπή και πρόκριση.

Στις 15 και 22 Μαΐου θα διεξαχθούν οι τελικοί!

Η ΑΕΚ έκανε ένα πολύ κακό ξεκίνημα αφού βρέθηκε να χάνει 4-0, ενώ σκόραρε για πρώτη φορά στο 7′ με τον Αραμπατζή. Οι Σλοβένοι με πρωταγωνιστή τους Τάινικ και Κβάτσιτς έλεγχαν το παιχνίδι και έφτασαν ακόμα και στα 8 γκολ (15-7) στο 22′. Σε αυτό το σημείο ο Μπάουερ έκανε την πρώτη του επέμβαση με τους Σλοβένους να μην έχουν χάσει σουτ έως τότε! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 19-13 με την Ένωση να έχει τρομερά αμυντικά προβλήματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι οι Σλοβένοι κατάφεραν να ξεφύγουν με +8 (21-13, 22-14) με την ΑΕΚ να έχει καλές λύσεις από την επίθεση, αλλά η άμυνα συνέχιζε να…μπάζει.

Αυτό άλλαξε με συνεχόμενες επεμβάσεις του Μπάουερ, αλλά και καλές άμυνες που οδήγησαν σε κλεψίματα και εύκολα γκολ στην κόντρα. Το 27-20 του 45′ έγινε 27-26 στο 53′ με σερί 7-0. Η ΑΕΚ πλέον εκτός από το ότι είχε σκορ πρόκρισης, είχε πλησιάσει και τον στόχο των 29 γκολ, ώστε να προκρίνεται ακόμα και με ήττα 2 τερμάτων!

Η Ένωση ισοφάρισε 28-28 και 29-29, ενώ πέρασε και μπροστά (30-31) με τον Τζηρά στο 58:50 για να ισοφαρίσουν οι Σλοβένοι στο τελικό 31-31

ΓΚΟΡΕΝΙΕ-ΑΕΚ 31-31 (HMX. 19-13)

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-2, 10-4, 14-7, 16-9, 19-13 (Ημχ), 22-14, 25-17, 26-20, 27-23, 28-28, 31-31

Γκορένιε: Χάσελιτς 2, Τάινικ 9, Πάιτ, Πάνιταρ, Στάριτς, Μίκλαβτσιτς 4, Ντρομπέζ, Κομάρ, Βέρντινεκ 6, Γκρμσεκ 3, Ταλέτοβιτς, Σλάτινεκ, Πρέντοβιτς, Κβάτσιτς 3, Κβάτσιτς Α. 4, Ράβνικαρ

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Χίκερουντ 2, Τζηράς 5, Δομπρής 2, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 2, Φλορίδο 2, Πέντερσεν 4, Λέμος 7, Παπαδιονυσίου, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Μπουνέτα 3, Κεδέρης 3

Διαιτητές: Γιόβιτς-Αρναούτοβιτς Δίλεπτα: 3/3, Πέναλτι: 2/3, 3/4

Ο διεθνής δεξιός εξτρέμ της ΑΕΚ Δημήτρης Τζηράς δήλωσε στο e-handball μετά τον αγώνα: «Παρότι μπήκαμε μουδιασμένοι και νωχελικοί καταφέραμε να βρούμε τα πατήματά μας και η ομάδα έδειξε ποια πραγματικά είναι. Στο δεύτερο ημίχρονο καταφέραμε επική ανατροπή και πρόκριση. Αυτή η ομάδα είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα και έχει στο DNA της νοοτροπία νικητή. Πρέπει να κάνουμε ένα ακόμα μεγάλο βήμα για να πάρουμε το ευρωπαϊκό που τόσο λαχταρούμε”.

Πηγή: e-handball.gr

error: Content is protected !!