![ΑΝΕΥΘΥΝΟ-ΥΠΕΥΘΥΝΗ Η ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ](https://portal.fonisalaminas.gr/wp-content/uploads/2023/06/FB_IMG_1686370914198-970x350.jpg)
![ΑΝΕΥΘΥΝΟ-ΥΠΕΥΘΥΝΗ Η ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ](https://portal.fonisalaminas.gr/wp-content/uploads/2023/06/FB_IMG_1686370914198-750x350.jpg)
ΑΝΕΥΘΥΝΟ-ΥΠΕΥΘΥΝΗ Η ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
ΑΡΘΡΑ (ΕΙΔΗΣΕΙΣ)ΔΗΜΟΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣΕΛΛΑΔΑΚΟΙΝΩΝΙΑΤΟΠΙΚΑ ΝΕΑ 11 Ιουνίου 2023 fonisalaminas
![ΑΝΕΥΘΥΝΟ-ΥΠΕΥΘΥΝΗ Η ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ](https://portal.fonisalaminas.gr/wp-content/uploads/2023/06/FB_IMG_1686370914198-640x300.jpg)
![](https://portal.fonisalaminas.gr/wp-content/uploads/2022/09/DSC_4163_pp-768x1024.jpg)
Δημοτική Σύμβουλος
γράφει η Αραβανή Υβόνη
Δημοτική Σύμβουλος
Σε συνέχεια της ανάδειξης των σοβαρών προβλημάτων των σχολείων της Σαλαμίνας, η αντιδήμαρχος Παιδείας κα Μπίλλια όχι μόνο δεν απάντησε αλλά είναι σχεδόν αδύνατον να την ρωτήσουμε διότι ούτε στα δια ζώσης, δημοτικά συμβούλια συμμετέχει.
Ούτε φυσικά η αντιδήμαρχος Παιδείας, επιτρέπεται να είναι παρούσα μόνον όταν τα σχολεία είναι κλειστά.
Εφόσον λοιπόν, από εσάς δεν βγήκε κάποια διάψευση θεωρούμε πως έτσι είναι τα πράγματα.
📍Πείτε μας κα Μπίλλια.
Όσο η δημοτική αρχή, εν απουσία σας, βάφει και ασχολείται με τις τουαλέτες των σχολείων, εσείς έχετε εικόνα των πραγματικών προβλημάτων στα σχολεία μας;
📍Πείτε μας κα Μπίλλια.
Η αδυναμία διοίκησης, λόγω της παντελής απουσίας σας, εξαιτίας της εργασίας σας στην Σύμη όπου διδάσκετε, σας αφήνει αδιάφορη ή δεν αντιλαμβάνεστε την αδυναμία σας;
📍Πείτε μας κα Μπίλλια.
Μήπως δεν πιστεύετε ότι υπάρχει κάποιος συνάδελφος σας, πιο “παρόν” από εσάς και κατ’ επέκταση πιο αποτελεσματικός;
📍Πείτε μας κα Μπίλλια.
Δεν θα θέλαμε να πιστέψουμε ότι η “καρέκλα”, σας απασχολεί περισσότερο από την ευθύνη της..
Αν πραγματικά κατανοείτε το μέγεθος του ατοπήματος σας κι αν έχετε πλήρη αντίληψη της ευθύνης που έχουν τα καθήκοντα που επιλέξατε να αναλάβετε, η αποχή απ’ τα καθήκοντα σας αλλά και η σιωπή, απλά σας αφήνει εκτεθειμένη στη συνείδηση της κοινωνίας και των πολιτών.
Δυστυχώς η αντιδήμαρχος Παιδείας αποδεικνύεται ότι είναι ο λάθος άνθρωπος στη λάθος θέση.
Ας παραιτηθείτε επιτέλους, να σώσετε ό,τι σώζεται.
![](https://portal.fonisalaminas.gr/wp-content/uploads/2023/06/FB_IMG_1686370899643.jpg)
ΥΓ: Σας υπενθυμίζουμε το επείγον θέμα του 5ου Δημοτικού σχολείου, που εκκρεμεί ενάμιση χρόνο τώρα. Όπως σας ενημερώνει και η Α/βάθμια διεύθυνση Πειραιά, όπου με αλλεπάλληλα αιτήματα , σας επισημαίνει τον κίνδυνο για τα παιδιά μας αλλά και την παρακόλυση των εργασιών των δασκάλων. Η διεύθυνση Πειραιά έχει τεράστια αγωνία. Εσείς, θα συνεχίσετε να ρισκάρετε, με την ασφάλεια των παιδιών μας;