![ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΩΝ ΠΑΤΩΝ](https://portal.fonisalaminas.gr/wp-content/uploads/2021/10/sxolio-3-626x350.jpg)
![ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΩΝ ΠΑΤΩΝ](https://portal.fonisalaminas.gr/wp-content/uploads/2021/10/sxolio-3-626x350.jpg)
ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΩΝ ΠΑΤΩΝ
Το σχόλιο της ημέρας 14 Μαΐου 2024 fonisalaminas
![ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΩΝ ΠΑΤΩΝ](https://portal.fonisalaminas.gr/wp-content/uploads/2021/10/sxolio-3-626x300.jpg)
του Ντίνου Σ. Κουμπάτη
Όλα στραβά κι ανάποδα γι’ αυτήν την χώρα. Ζούμε με την ψευδαίσθηση πως όλα πάνε καλά και χαιρόμαστε. Κι η χαρά, κάνει καλό στην υγεία.
![](https://portal.fonisalaminas.gr/wp-content/uploads/2023/05/343518801_962424991737854_6496605008896540213_n.jpg)
Τρελή χαρά και ετούτη, με την δημοφιλέστατη καρικατούρα του Παγκόσμιου Πολιτισμού, την οποίαν ονομάζουν «Γιουροβίζιον» και στην οποία η χώρα μας γονατίζει και προσφέρει θυσίες στην παναξία της, και τρελοί ζητιανεύουμε ένα Βραβείο από αυτήν, να το κρεμάσουμε πάνω από τα εικονίσματα, -όσοι παραμένουμε Χριστιανοί-, με θυμιάματα και ελπίδες να κερδίσουμε μία θέση στον ποταπό Παράδεισό της.
Πάτοι των πάτων, καταξιωθήκαμε και εφέτος, σε αυτό το πανηγύρι του κιτς και λούμπεν Παγκόσμιου Πολιτισμού, ο οποίος θίγει την αξιοπρέπεια και την αισθητική, των εναπομεινάντων ζηλωτών του Πνεύματος, σε έναν κόσμο ο οποίος παραπαίει στον τομέα του ύστερου Πνεύματος και της πλήρους ανυπαρξίας του.
![](https://portal.fonisalaminas.gr/wp-content/uploads/2024/01/artbaze-maketa-Jan2024-1024x481.jpg)
Πάρα-πολλοί Έλληνες έκλαψαν για την καταξίωση της απαξίας μας στον πάτο της πνευματικής πραγματικότητας.
Αναρωτιέμαι, αν και κάποιοι έστω, απέμεΙναν να δακρύζουν, -ενίοτε-, για την Παγκόσμια Ολίσθηση του Πνεύματος και της Τέχνης.