![Τιμήθηκαν τα 80 χρόνια από την βύθιση του Α/Τ ΥΔΡΑ](https://portal.fonisalaminas.gr/wp-content/uploads/2021/04/176738351_967936350626551_4200083314241536899_n-1-534x350.jpg)
![Τιμήθηκαν τα 80 χρόνια από την βύθιση του Α/Τ ΥΔΡΑ](https://portal.fonisalaminas.gr/wp-content/uploads/2021/04/176738351_967936350626551_4200083314241536899_n-1-534x350.jpg)
Τιμήθηκαν τα 80 χρόνια από την βύθιση του Α/Τ ΥΔΡΑ
Αντιπεριφέρεια ΝήσωνΕΙΔΗΣΕΙΣΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ 23 Απριλίου 2021 fonisalaminas
![Τιμήθηκαν τα 80 χρόνια από την βύθιση του Α/Τ ΥΔΡΑ](https://portal.fonisalaminas.gr/wp-content/uploads/2021/04/176738351_967936350626551_4200083314241536899_n-1-534x300.jpg)
![](https://portal.fonisalaminas.gr/wp-content/uploads/2021/04/176935096_604794610438354_4938182264147264697_n.jpg)
Εκπροσωπώντας την Περιφέρεια Αττικής και τον περιφερειάρχη κ. Γιώργο Πατούλη η Αντιπεριφερειάρχης Νήσων Βάσω Θεοδωρακοπούλου-Μπόγρη παρέστη την Πέμπτη 22 Απριλίου στην τιμητική εκδήλωση μνήμης για τη βύθιση του Α/Τ ‘ΥΔΡΑ’ στις 22 Απριλίου του 1941 από τα γερμανικά αεροπλάνα . Πραγματοποιήθηκε κατάθεση στεφάνων και ανάκρουση εθνικού ύμνου στο σημείο όπου 43 ναύτες και υπαξιωματικοί βρήκαν ένδοξο θάνατο. Όπως δήλωσε η Αντιπεριφερειάρχης “Ο ηρωισμός τους αποτελεί για εμάς φωτεινό παράδειγμα και οφείλουμε να μεταλαμπαδεύσουμε τη μνήμη τους στις νέες γενιές.” Την εκδήλωση οργάνωσε ο Δήμος Αίγινας
![](https://portal.fonisalaminas.gr/wp-content/uploads/2021/04/176524963_144324634313010_6848072099470853007_n.jpg)
![](https://portal.fonisalaminas.gr/wp-content/uploads/2021/04/176738351_967936350626551_4200083314241536899_n.jpg)
![](https://portal.fonisalaminas.gr/wp-content/uploads/2021/04/176490861_1340322316342021_5993663259490716244_n.jpg)